تمامی خدمات موبایل به صورت آنلاین !!!!!!!!

IMEI چیست؟

به احتمال زیاد “IMEI” به گوشتون آشناست و می دونید تا حدی میشه این اصطلاح رو به شماره‌ شناسنامه‌ گوشی تعبیرش کرد ولی واقعا کار این کد ۱۴ رقمی چیست و برای چه کارهایی استفاده میشه؟

اول از همه باید بدونید که شماره IMEI یا MEID در تلفن همراه شما به عنوان شناسه اون به شمار میاد و برای هر دستگاه منحصر بفرده چرا که هیچ وقت امکان نداره دو دستگاهی رو پیدا کنید که IMEI یا MEID یکسانی داشته باشند و این امر باعث شده این شماره‌ ها به ابزارهایی کاربردی برای رهگیری و تشخیص موبایل های دزدیده یا گم شده تبدیل بشن.

IMEI در حقیقت مخفف عبارت “International Mobile Equipment Identity” یا همون «شناسه بین المللی تجهیزات موبایل» است و همون طور که گفتیم IMEI یک کد ۱۴ رقمیست و برای دیوایس شما، منحصر به فرده، البته اگه متوجه شدید که IMEI دستگاه شما ۱۵ رقمیه تعجب نکنید! چون این به اون دلیله که رقم آخر کد IMEI یک گزینه امنیتی برای جلوگیری از جعل این کد است.

IMEI دستگاه خود را چگونه پیدا کنیم؟

روش اول:

راه‌حل بین‌المللی آن این است که با گوشی خود کد #۰۶#* را شماره‌گیری کنید، کد بر روی صفحه شما نمایش داده می‌شود.

روش دوم:

در گوشی‌های آیفون:

وارد تنظیمات گوشی شوید در قسمت General روی About ضربه بزنید، کد نمایش داده خواهد شد.

Setting > General > About

در گوشی‌های اندروید:

وارد تنظیمات گوشی شوید گزینه ی “درباره تلفن” را پیدا کنید (این گزینه جزء آخرین گزینه ها در لیست است)، روی آن ضربه زده و سپس گزینه ی “وضعیت” را انتخاب کنید در مرحله بعد روی “اطلاعات IMEI” ضربه بزنید.

Setting > About device > Status > IMEI information

چرا باید IMEI گوشی خود را بدانیم و از آن مراقبت کنیم؟

هدف اصلی این کد گذاری این است که هر دستگاه با شماره شناسایی منحصربه‌فرد خود شناسایی و شناخته شود در عمل این بسیار شبیه به شماره پلاک هر ماشین در صنعت خودروسازی است. شمارهٔ IMEI از شمارهٔ سیم‌کارت شما کاملاً جداست و نمی‌توان آن را تغییر داد زمانی که شما به یک شبکه وصل می‌شوید برای فعال شدن سرویس هر دو عدد ثبت و ضبط می‌شود. شماره تلفن شما اشتراکتان را مشخص می‌کنند مانند مشترکین ایرانسل، همراه اول، رایتل و … درحالی‌که IMEI فقط شناساگر دستگاه شماست.

اگر دستگاه شما به دلایلی گم و یا دزدیده شود شما می‌توانید به اپراتورتان (شرکت ارائه‌دهندهٔ سرویسی که از آن استفاده می‌کنید) مراجعه کنید آن‌ها می‌توانند با اضافه کردن یک بلوک به شماره IMEI مانع از استفاده گوشی و اتصال آن به شبکه شوند در واقع گوشی و شماره هر دو را مسدود کنند. اما تغییر کد در بسیاری از مناطق غیرقانونی است.