تمامی خدمات موبایل به صورت آنلاین !!!!!!!!

CPU چیست؟

CPU چیست؟

CPU یا Central Processing Unit در واقع واحد پردازش مرکزی هر کامپیوتر یا سرور است. کامپیوترها یا ابزارهایی که نیاز به انجام امور محاسباتی دارند، بدون CPU قادر به انجام هیچ کاری نیستند، CPU اطلاعات را از حافظه دریافت کرده، سپس الگورتیم‌های مختلف مانند ضرب و جمع یا عملیات‌های منطقی مانند and یا or یا not را روی آن‌ها اعمال کرده و در نهایت خروجی را تحویل می‌دهد.

طرز کار cpu

از اولین پردازنده‌هایی که ظهور کردند، تاکنون پیشرفت‌های زیادی در طول سالیان حاصل شده است. با این وجود، عملکرد پایه‌ی سی‌پی‌یو شامل سه گام واکشی (Fetch)، رمزگشایی (Decode) و اجرا (Execute) به قوت خود باقی مانده است.

واکشی (Fetch)

واکشی به دریافت دستورالعمل گفته می‌شودY دستورالعملی که در غالب صفر و یک و از طریق رم به سی‌پی‌یو ارسال می‌شود. هر دستور تنها بخش کوچکی از یک عملیات است. بنابراین، سی‌پی‌یو نیازمند این است که بداند دستورالعمل بعدی چیست. نشانی دستور فعلی توسط یک شمارشگر برنامه (PC) نگه داشته می‌شود. سپس PC و دستورالعمل‌ها در قسمت ثبت دستور (IR) قرار می‌گیرند. بعد از آن طول PC افزایش پیدا می‌کند تا به نشانی دستورالعمل بعدی ارجاع دهد.

رمزگشایی (Decode)

وقتی یک دستور، واکشی و در IR ذخیره می‌شود، سی‌پی‌یو دستور را به مداری به نام رمزگشای دستور منتقل می‌کند. این مدار دستور را به سیگنال‌هایی تبدیل می‌کند که برای فعالیت به بخش‌های دیگر سی‌پی‌یو فرستاده می‌شود.

اجرا (Execute)

در گام نهایی، دستورات رمزگشایی شده برای تکمیل به بخش‌های مربوطه در سی‌پی‌یو ارسال می‌شوند. نتایج معمولا در بخشی از سی‌پی‌یو ثبت می‌شوند تا در دستورالعمل‌های آتی به آن‌ها رجوع شود. برای درک بهتر می‌توانید این روند را به عملکرد حافظه‌ی ماشین حساب تشبیه کنید.

در گوشی های هوشمند نیز از cpu برای پردازش مورد استفاده قرار میگیرد که معمولا از چند cpuاستفاده میشود دسته بندی cpu ها در اندروید به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم میشود

 1. Cpu های عمومی
 2. Cpuهای اختصاصی

Cpu های عمومی در تمام گوشی ها وجود دارند و cpu های تخصصی فقط در گوشیهای شرکت تولید کننده استفاده میشود که فقط سه شرکت توانایی ساخت cpu اختصاصی را دارند که اپل و سامسونگ و هواوی میباشند

cpu های عمومی شامل دسته های زیر میباشد

 • Qualcomm
 • Mediatek
 • Spreadtrum
 • Allwinner
 • Rda
 • Rockchip

و cpu های اختصاصی نیز به صورت زیر میباشد

 • سری a ایفون
 • سریExynos سامسونگ
 • سری hisilicon kirin هواوی

شناخت cpu برای یک تعمیرکار موبایل مخصوصا نرم افزار مهم میباشد چرا مه فهمیدن نوع cpu روش تعمیرات انتخاب میشود و قبل فلش کردن وترمیم سریال و برداشتن frp و ….. شناختن نوع cpu مهم است