تمامی خدمات موبایل به صورت آنلاین !!!!!!!!

روت کردن اندروید چیست؟

اگر از گوشی یا تبلت اندرویدی استفاده کرده باشید حتما با کلمه روت اندروید (Root) آشنایی دارید. روت در لغت به معنای ریشه و در اصطلاح به معنای دسترسی به تمامی اطلاعات و تنظیمات ریشه ای و اصلی اندروید است. به طور ساده میتوان گفت که در صورت روت کردن گوشی اندرویدی، شما میتوانید هر تغییری را در اندروید خود اعمال کنید.

میزان دسترسی شما در دستگاه های معمولی در قالب Setting است و دسترسی بیشتری روی سیستم اندرویدی خود ندارید. اما با روت کردن گوشی، دنیای جدیدی از تنظیمات برای شما فراهم خواهد شد. شما در گوشی روت شده خود میتوانید تعداد CPU های در حال پردازش را تعیین کنید، نرم افزار های اندرویدی مخصوص گوشی های روت را نصب کنید، روی گوشی خود رام های مختلف نصب کنید و بسیاری از کارهای دیگر که لذت استفاده از گوشی را دو چندان خواهد کرد.

اما این روت کردن گوشی مقدار ناچیزی ریسک دارد. که اگر مطابق دستورالعمل ها پیش بروید مشکلی برای موبایل شما پیش نمی آید.

مزایای روت کردن گوشی:

– نصب نرم افزار های مخصوص گوشی های روت: نرم افزار هایی وجود دارند که تنها در گوشی های روت اجرا میشوند. این نرم افزار ها کارایی بسیار زیادی دارند و برخی از آن ها برای هر کاربری ضروری است. برای مثال با کمک نرم افزار Titanium Backup میتوانید یک نسخه پشتیبان کامل از سیستم خود بگیرید. یا با کمک Lucky Patcher میتوانید بدون پرداخت پول یک برنامه را بصورت رجیستر کنید. یا در بازی های مختلف پول و سکه رایگان دریافت کنید.

– حذف نرم افزار های سیستمی: یکی از معایب اندروید وجود نرم افزار های اضافی روی آن است. شما میتوانید با روت کردن گوشی اندرویدی خود و ریختن نرم افزار های مخصوص این کار، نرم افزار های سیستمی اضافی را حذف کنید.

– نصب کاستوم رام: کاستوم رام ها نسخه غیر رسمی اندروید هستند که توسط Developer ها ساخته میشوند. و شما با نصب این کاستوم رام ها میتوانید به نسخه های بالاتر اندروید بروید.

– تغییر محیط کاربری: شما میتوانید محیط گوشی اندرویدی خود را بطور کامل تغییر دهید.

– تغییر کد های اصلی گوشی: با روت کردن گوشی اندرویدی خود میتوانید بسیاری از کد های اصلی گوشی خود را تغییر دهید و در اندروید خود تغییرات اساسی ایجاد کنید.

– تغییرات در Start Up: نرم افزار هایی هستند که با شروع بکار اندروید اجرا میشوند. شما میتوانید بسیاری از این نرم افزار ها را ببندید و جلوی اجرای آن ها را بگیرید تا سرعت دستگاه شما بیشتر شود.

– تغییر محل نصب برنامه ها: بسیاری از برنامه های اندرویدی در حافظه داخلی گوشی نصب میشوند و قابلیت انتقال به SD Card را ندارند. با روت کردن میتوان این نرم افزار ها را به SD Card انتقال داد.

معایب روت کردن:

روت کردن اندروید سه ایراد کوچک دارد:

۱. گوشی شما از گارانتی خارج میشود.

۲. امکان آپدیت مستقیم نسخه اندروید وجود نخواهد داشت (که البته میتوان آن را بصورت دستی روی گوشی نصب کرد)

۳. با توجه به از میان رفتن برخی لایه های امنیتی سیستم عامل، امکان ویروسی شدن یا نصب شدن برنامه های آلوده و مخرب بیشتر میشود.

اگر کاربر حرفه ای اندروید نیستید، پیشنهاد میکنیم برای روت کردن موبایل خود بیشتر فکر کنید.