تمامی خدمات موبایل به صورت آنلاین !!!!!!!!

جیلبریک چیست؟

محصولات کمپانی اپل از جمله گوشی محبوب آن یعنی آی‌فون، آی‌پاد و البته آی‌پد دارای سیستم عامل انحصاری خود به نام iOS هستند که امکان ورود و اعمال تغییرات در آن بسیار دشوار است و این وجه تمایز اصلی iOS و اندروید می باشد. با این حال راهکار مناسبی هم برای آن ارائه شده که تحت عنوان جیلبریک (Jailbreak) یا هک کردن دستگاه شناخته می‌شود. جیلبریک کردن پروسه‌ای است که با انجام آن تغییرات یا اصلاحات در سیستم عامل آی او اس پیش فرض نصب شده در دستگاه اعمال می‌شود و بدین صورت کاربر می‌تواند با فایل‌های سیستمی و ریشه‌ای دسترسی یابد که به طور پیش فرض اپل امکان دسترسی به آن‌ها را ارائه نمی‌کند. بنابراین به صورت کلی می‌توانید جیلبریک کردن را پروسه‌ای نسبتا مشابه با روت کردن دستگاه‌های اندرویدی دانست. هم چنین این امکان را به شما می دهد که به فایل های سیستمی دستگاه خود دسترسی داشته باشید و به راحتی بتوانید برنامه و بازی نصب کنید و یا تم و ظاهر دلخواه خود را بروی دستگاه اعمال کنید روی آی‌پد، آی‌فون و آی‌پاد خود نصب نمایند.

تا پیش از این جیلبریک کردن ابزارهای الکترونیکی نوعی ابهام قانونی در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شد اما به موجب قانونی که در جولای سال ۲۰۱۰ میلادی توسط کنگره آمریکا به تصویب رسید، جیلبریک حق قانونی کاربران آی‌فون، آی‌پاد و آی‌پد و کاربران دیگر ابزارهای الکترونیکی شناخته می‌شود.

آیا جیلبریک قانونی است؟

بله! قانون آمریکا جیلبریک را قانونی اعلام کرده و به کاربر اجازه نصب هر نرم افزار و بازی را می دهد البته کمپانی اپل این قانون را قبول ندارد و دستگاههای جیلبریک شده را مردود اعلام می کند و پشتیبانی نمی کند.

 

آیا جیلبریک کردن به دستگاه آسیب می رساند؟

نرم افزارها و بازیهایی که جیلبریک می شوند، توسط هزاران نفر دانلود و تست می شود و اصولاً به دستگاه آسیبی نمی رساند، اما چون دستگاه، نرم افزارها و بازی ها دستکاری شده اند و تائید شده نیستند امکان آسیب مستقیم یا غیر مستقیم را دارند.

آیا بعد از جیلبریک کردن آیفون همچنان می‌توانیم از آیتیونز (iTunes) و اپ استور (App Store) استفاده کنیم؟

این سوال یکی از سوالاتی است که اغلب کاربران پیش از جیلبریک کردن آیفون خود به آن می‌اندیشند و به نوعی نگران این امر هستند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله شما پس از جیلبریک کردن آیفون یا آیپد خود همچنان می‌توانید از برنامه آیتیونز و قابلیت‌های آن و همچنین اپ استور رسمی اپل در دستگاه آی او اسی خود استفاده کنید. با جیلبریک کردن آیفون هیچ تغییری در عملکرد برنامه آیتیونز و اپ استور ایجاد نمی‌شود. تنها تغییری که بعد از جیلبریک کردن آیفون یا آیپدتان آن را احساس می‌کنید مربوط به نصب شدن اتوماتیک یک برنامه جدید با نام سیدیا (Cydia) در آیفونتان است.

برنامه سیدیا (Cydia) چیست؟

به طور مختصر باید بگوییم که سیدیا (Cydia) اپلیکیشنی شبیه به اپ استور (App Store) است و بعد از جیلبریک کردن آیفون در اختیارتان قرار می‌گیرد. به بیان دیگر سیدیا (Cydia) یک منبع دانلود اپلیکیشن‌های غیر رسمی و نیازمند جیلبریک بودن دستگاه محسوب می‌شود. با استفاده از این برنامه یا اپلیکیشن می‌توانید به لیست عظیمی از برنامه‌های مختلف و غیر رسمی دسترسی پیدا کنید و با نصب آن‌ها در آیفون جیلبریک شده خود از قابلیت‌های منحصر به فرد آن‌ها لذت ببرید. دقت کنید که برنامه سیدیا (Cydia) پس از جیلبریک کردن آیفون یا آیپد به طور اتوماتیک در دستگاه نصب می‌شود.

آیا پس از جیلبریک کردن آیفون می‌توانیم سیستم عامل آن را آپدیت یا به روز رسانی کنیم؟

برنامه های اپ استور را میتوانید اپدیت کنید اما با آپدیت کردن نسخه ios احتمال بوت لوپ شدن یا همان ریستارت شدن روی آرم گوشی وجود دارد و مجبور به ریستور یا جیلبریک مجدد برای راه اندازی میشوید.

در حال حاضر بهترین ابزار برای جیلبریک ابزار checkra1n میباشد که تا آخرین ios فعلی یعنی نسخه ۱۳.۴ را ساپورت میکند.