تمامی خدمات موبایل به صورت آنلاین !!!!!!!!

بیس باند چیست؟

 

بیس باند همان ورژن Radio یا Modem است که به مدل گوشی ، Carrier و ورژن سیستم استوک اندروید بستگی دارد اما در توضیحی کامل تر میتوان گفت:

گوشی های هوشمند امروزی پروتکل های خیلی زیاد و مختلفی رو مثل ، ۳G ، ۴G و ۴ LTE را ساپورت میکنند. این پروتکل ها یکمی پیچیده هستن و CPU  به قدرت زیادی برای پردازش اطلاعات، درخواست و مدیریت بسته های اینترنتی و انتقال دادن اطلاعات مربوط به بسته، به اپراتور نیاز دارد. گوشی های همراه برای اینکه بتوانند به همه ی این عملیات رسیدگی کنند و برای اینکه بتوانند کارشان رو تمام و کمال انجام بدهند، از یه چیپ جدا (به عنوان مودم) به اسم بیس باند baseband استفاده میکنند. این نکته هم فراموش نشود که چیپ بیس باند، با پروسسور یا همون پردازشگر اصلی به طور مستقیم در ارتباط است و همچنینن خودش هم دارای یه پردازشگر است به نام پردازشگر بیس باند که کار های خود بیس باند رو پردازش میکند. کارهایی که پردازشگر بیس باند انجام میدهد و پردازش میکند شامل: مدیریت و کنترل توابع رادیویی (راحت تر بگم، کلا کارهایی که توش امواج رادیویی داشته باشه به عهده ی بیس باند میباشد، مثل آنتن داشتن گوشی، وصل شدن به بسته ی اینترنتی و …) است. اگه این بیس باند خراب شود آنتن در حالت No Service میماند ، وایرلس و بلوتوث به حالت خارج از دسترس و غیر فعال باقی میماند.

بیس باند نامناسب و رام نام مناسب باعث اختلال در ارتباط گوشی با شبکه سرویس دهنده می شود و باعث می شود شما نتوانید به شبکه مخابراتی دسترسی داشته باشید و این موضوع باعث عدم آنتن دهی و یا اختلال در شبکه گوشی نیز می شود .

فریمیور Radio کارهای سطحی مانند اتصال شبکه، Wi-Fi و GPS را کنترل میکند.به روز رسانی فریمیور Radio مشکلات اتصال را حل میکند، محدوده و کارایی را افزایش میدهد،مصرف باتری را کاهش میدهد و غیره.
فریمیورهای Radio نادرست باعث از کار افتادن MMS، ۳G Data، VM Notificationsو… شود.اپراتور یا کریر شبکه ورژن مناسب فریمیور Radio را که برای گوشی ، شبکه و پهنای باند مناسب است انتخاب میکنند.

فایل های Radio/Modem گوشی های اندروید از طریق ریکاوری مود فلش (نصب) میشوند و راه های دیگر فلش آن از طریق ADB و Odin است.

در گوشی های اندروید می توانید نسخه بیس باند را از طریق مسیر زیر مشاهده کنید و طبق ورژن بیس باند نسخه جدید را روی گوشی رایت کنید .

تنظیمات > درباره دستگاه > نسخه باند اصلی

setting > about phone > baseband version

اگر بیس باند گوشی ناشناخته یا unknown شود بیشتر قسمت های شبکه گوشی شما به مشکل میخورد ممکن است وای فای و بلوثوت روشن نشوند یا ضعیف تر شوند و یا سریال گوشی شما null یا invalid شود برای حل این مشکلات اول باید بیس باند گوشی را خوب کنید اگر مشکل نرم افزاری باشد با فول فلش یا رایت nv و qcn و یا reset efs درست میشود در غیر این صورت مشکل سخت افزاری میباشد

موفق باشید